Megválasztották az új Energiaköveteket
Idén is sikerrel zárult a MEKH Energiakövetek pályázat, melynek dr. Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke volt a fővédnöke.
Dr. Grabner Péter a MEKH elnökhelyettese virággal és oklevéllel köszöntötte a 2018. évi szupertanárokat: Fehér Anna, az ELTE hallgatója a fenntartható fejlődés és energiahatékonyságról, Kovács Réka, a Semmelweis Egyetem hallgatója az ökológiai lábnyomról, Duba Gergely, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudomány Egyetem hallgatója, akik a megújuló energiáról tartottak az elmúlt évben a középiskolákban minta órákat.
Pályázni 2019-ben egy bemutatkozó motivációs videóval és egy felső tagozatos általános iskolai vagy középiskolai tanóra tematikus vázlatával lehetett. A pályázati anyaggal szemben a legfőbb elvárás az volt, hogy a jelentkezők egy rendhagyó tanóra keretében újszerűen, kreatívan, a témát látványos kísérletekkel alátámasztva meséljenek a fiataloknak az energiagazdálkodásról és a tudatos energiafogyasztásról.
A beérkezett pályázatokat három szempont szerint értékelte a zsűri: a szakmai tartalomról dr. Grabner Péter, a MEKH energetikáért felelős elnökhelyettese, az oktatás szakmai színvonaláról pedig Czippán Katalin, környezeti nevelési és kommunikációs szakember. Harmadik zsűritag a társadalmi felelősségvállalási program mellé álló Zsíros László Róbert tudományos ismeretterjesztő vlogger, a Szertár Projekt alapítója volt.
A MEKH székházában 2019. május 15-én megtartott díjátadón dr. Grabner Péter arról beszélt, hogy a Hivatal jogszabályok, bonyolult számítások és képletek alapján végzi tevékenységét, a diákokat azonban nemcsak száraz tankönyvekkel, hanem életszerű példákkal is tanítani kell. Majd hozzátette – kívánom az idei Energiaköveteknek, hogy az elődeikhez hasonló sikerrel végezzék ezt a felelősségteljes, de nagyszerű feladatot.
Czippán Katalin pedig mindennapi szuperhősöknek nevezte az Energiaköveteket, akik felkészültségükkel és személyes példájukkal magukkal tudják ragadni a tanulókat az energiatudatos életkalandra. Mint mondta, a klímaváltozás ügye egyre több fiatalt mozgat meg. De ahhoz, hogy a felháborodás mellett vagy a félelem helyett tenni is tudjanak valamit, szükséges, hogy megismerjék saját életmódjuk következményeit, a zárd el, kapcsold le, húzd ki típusú üzenetek mellett felismerjék, mi mindent tehetnek még.
Zsíros László Róbert azt emelte ki, hogy a klímaváltozásról, a nem megújuló energiaforrások veszélyeiről, a környezet romló állapotáról mindenki hallott már. Abban viszont, hogy ezek ne csak unalomig ismételt kulcsszavak maradjanak, fontos szerepük van azoknak a programoknak, amelyek kézzelfogható módon segítenek megismerni és megérteni ezeket a fogalmakat. Az Energiakövet programban résztvevő egyetemisták, diákok és tanárok közösen dolgozzák fel ezeket a kérdéseket és törekszenek arra, hogy szemléletváltást és tartós változást tudjanak elérni. Majd hozzátette – Ez azért elég menő!
Hárman nyerték el a MEKH Energiakövet 2019 címet a hozzá járó 400 ezer forintos ösztöndíjjal. Akik Energiakövetként egy ország szupertanárai lehetnek: Csiszár Barnabás (19) ELTE TTK Földtudományok, I. évfolyam. Máté Marcell Tibor (23) ELTE Fizika, mesterszak. Putti Krisztián (23) Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gépészmérnöki Kar, energetikai mérnök MSc, I. évfolyam.
A továbbiakban többnapos előadói tréningen vesznek majd részt, ahol a szakma legjobbjai segítenek nekik felkészülni arra, hogy igazi „szupertanárok” legyenek. Az 2019/20-as tanévben nyertes óra¬terveik alapján általános és középiskolákban tartják meg óráikat országszerte. Felkészülésüket és az órákat az egész ország nyomon követheti a program weboldalán és közösségi felületein.
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.