100 szóban Budapest
Hetedik éve gyűjt össze személyes, mégis hétköznapi sztorikat a 100 szóban Budapest történetíró pályázata.
A felhívásra idén is bárki beküldhette a saját, legfeljebb 100 szóból álló elbeszélését, amelynek az egyetlen megkötés szerint – valamilyen módon Budapesthez kell kapcsolódnia. A projekt népszerűségét jól mutatja, hogy ebben a nehéz évben rekordmennyiségű, 2500 pályamű közül kellett kiválasztania a legjobbat a háromtagú zsűrinek – Boncsér Sára színésznőnek, Szabó Benedek zenésznek és Závada Péter költőnek.
Az első helyezett Janecskó Katalin – Fekete opálüveg
A második helyezett Geréb János – Hétköznapi történet
A bronzérmes Dizseri Barnabás – A Jánosban
A 100 szóban Budapest idei legjobb 12 történetét – amelyek kiegészültek a 18 év alattiak legjobbjával -, óriásplakátokon és köztéri palánkokon olvashatják el a Városháza Parkban az Astoria és a Deák Ferenc tér között sétálók december közepéig. Ezekhez a történetekhez magyar grafikusok egyedi illusztrációkat készítettek.
Az óriásplakátok mellé pár hétre egy POKET automatát is állítottak, mert az idei legjobb 100 történet újra megjelenik egy POKET zsebkönyv formájában, amelynek nagykövete idén a zsűritag Szabó Benedek lett.
Továbbá egy emlékezetes kiállítást is létrehoztak a parkot a Városháza udvarától elválasztó palánksoron. A köztéri paravánra felkerült az eddigi hét év három-három legjobb története, hogy a később eszmélők még 2021-ben is böngészhessék a városi élményekről készült, 100 szavas beszámolókat – így a palánksor méltó módon, egyfajta urbánus antológiaként állít emléket az eddigi hét évnek.
A sort a fő támogató Budapest Brand Zrt. vezérigazgatója, Faix Csaba üdvözlő sorai indítják, és a humán területekért felelős főpolgármester-helyettes Gy. Németh Erzsébet tollából is olvashatunk egy 100 szavas történetet.
Nyáry Krisztián író Faix Csabával az oldalán november 18-án délután élő közvetítésben mutatja be mind az óriásplakátokat, mind az antologikus palánksort, de még egy POKET zsebkönyv is megfordul a kezükben.
Akik személyesen nem tudnak ellátogatni a következő hetekben a Városháza Parkba, azok később bármikor visszanézhetik az adást az oldalon, ahol egy podcast beszélgetést is találhatnak Nyáry Krisztiánnal és Závada Péterrel.
A 100 szóban Budapest történetíró pályázat és a hozzá kapcsolódó köztéri kiállítások a Mindspace csapatának szervezésében valósultak meg, a Budapest Brand Nonprofit Zrt. és Budapest Főváros Önkormányzatának teljeskörű támogatásával.
A 100 szóban Budapest kiállítását bemutató esemény: https://www.facebook.com/events/491375241826771/
Nyáry Krisztián és Faix Csaba tárlatvezetése a köztéri kiállításon: https://www.facebook.com/events/3054682817966183/
A 100 szóban Budapest oldala: http://100szobanbudapest.hu/
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.