• :
  • :

FINA Úszó Világkupa

FINA Úszó Világkupa Budapest – 2018. október 4-6.

Az úszó Világkupa első napján, a Duna Arénában hazai közönség előtt ünnepelte Hosszú Katinka 400. és 401. világkupa érmét, két arannyal az idén végre a magyar fővárosban is debütáló FINA Úszó Világkupán! De az este nem csak ezért volt különleges, hanem mert bő egy évvel a budapesti vizes vb után sikerült visszaidézni azt a felejthetetlen hangulatot, amit akkor a szurkolók varázsoltak a Duna Arénába, és a magyar sportolók így, akárcsak tavaly nyáron, most is páratlan buzdításban részesülhettek!

3FinaIdén októberben már a világkupa-sorozat 4. állomásánál járunk és ezúttal rövidpályán, azaz 25 méteres medencében kellett helytállnia a hazai és külföldi mezőnynek. Nyitásképp a gyorsaságáról (is) híres, 3 méter mély medencében, nem is akármilyen kezdést láthattunk, hiszen női 400 gyorson a kínai Jianjiahe Wang világcsúcsot úszott (3:53.97) és bő 5 tizedet faragott Mireia Belmonte Garcia 2013-as rekordján!

Férfi 400 gyorson már magyarok és rajtkőre álltak a fináléban, méghozzá Holló Balázs (6. hely, 3:44.67) Verrasztó Dávid (7. hely, 3:46.42) és Bernek Péter (8. hely, 3:47.46) révén! Majd jött a 100 női vegyes, ahol Hosszú Katinka csípte el az első helyet (3:47.46), méghozzá nem kis neveket utasítva maga mögé, így Sarah Sjöström a második, az amerikai Kathleen Baker a harmadik, még az ausztrálok kiválósága Emily Seebohm a negyedik lett! A férfiaknál ugyanebben a számban Dudás Dániel a hetedik (54.00), még Földházi Dávid a 8. helyet szerezte meg (54.01). 200 háton Telegdy Ádám volt a legjobb magyar, de a dobogóról épphogy lemaradt, így 4. (1:53.20), még Bernek Péter hetedik helyen csapott célba (1:55.82). A női 200 pillére is igazán impozáns mezőny gyűlt össze, főleg, hogy 4 magyar lánynak is szurkolhattunk. Katinka végül ezt is behúzta első helyen egy elképesztő utolsó 25 méterrel, a nézőtér pedig majd felrobbant ezalatt 2:03.14 perc alatt, amíg a háromszoros olimpiai bajnokunk teljesítette a távot. Jakabos Zsuzsanna az ötödik legjobb időt úszta (2:06.68), Szilágyi Liliána 6. (2:07.19) Kapás Bogi pedig 7. helyen (2:09.61) zárta a döntőt! 100 pillangón Cseh László 51.23-as idővel az ötödik lett, a finálét pedig a sorozat tavalyi összetett győztese, egyben Laci egyik riválisa és jó barátja, Chad Le Clos nyerte (49.22). Végül 50 gyorson Lobanovszkij Maxim, a győriek sprintere állt rajthoz és a pontszerző 5. helyen (21.25) végzett.

Az úszó Világkupa második napja 6 magyar érmet, egy aranyat két ezüstöt és három bronzot hozott.

1FinaHosszú Katinka indította be az érem áradatot 400 vegyesen, így az idei világkupákat nézve Katinkának ez a 4. aranya sorban ezen a számon (4:23.55), tehát győzelmi szériája idén eddig töretlen. Medál kollekcióját 100 háton egy bronzzal (56.08) is bővítette – szinte rögtön a 400 vegyes után -, méghozzá nem is akármilyen csatában, hiszen az első helyen az ausztrál Emily Seebohm, a másodikon pedig az amerikai klasszis Kathleen Baker végzett. Jakabos Zsuzsanna is gyűjtött egy bronzérmet 400 vegyesen sikerült felérnie a dobogóra (4:30.00). Az edzésbe nemrég visszatérő Kapás Bogi ugyanebben a számban a 8. helyen zárt (4:40.54). Verrasztó Evelyn 200 gyorson ugrott ma a vízbe és 7. helyen csapott célba.

A fiúk is kitettek magukért, Lakatos Dávid 1500 gyorson robbantott és okos, taktikus úszással az ausztrál olimpiai bajnok Mac Horton mögött második helyen ért célba, ezzel megszerezte első világkupa érmét (14:47.74)! 200 vegyesen Cseh László ezüstjének örülhettünk (1:55.05), aki sokáig Verrasztó Dáviddal is csatában volt, ám végül Dávid a negyedik helyen végzett (1:55.15) a harmadik magyar, Dudás Dániel pedig a nyolcadik helyen úszott be (1:59.31). Az egyik leginkább várt számban, a 200 férfi pillangón 4 magyar is rajtkőre állt, közölük a leggyorsabb a negyedik helyezett Cseh László lett (1:53.25), őt követte Biczó Bence (1:53.83), majd Verrasztó Dávid (1:54.06), végül Tekauer Márk pedig a nyolcadik lett. (1:55.68). 100 gyorson Németh Nándor úszott és az ötödik legjobb idő lett az övé (47.02) ami egyben egyéni csúcs is! A sprint számok közül 50 háton Bohus Richárdnak a hatodik hely jutott (23.87).

2FinaA nap végére maradt a 4×50 mixed gyorsváltó, és ha gyorsváltó akkor a Duna és az itteni közönség szinte garancia arra, hogy érem szülessen, így a Lobanovszkij Maxim, Kozma Dominik, Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna alkotta csapat egy bronzot hozott össze (1:31.03) de természetesen a váltó bronzból a délelőtti csapatban úszó Kurdi Zsófia és Gyurinovics Fanni is kivette a részét. Köszönjük! Szép volt!

Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.