Teleki László gróf küzdelmes élete és rejtélyes halála …
A Magyar Nemzeti Múzeumban mutatták be február 13-án a rendkívül igényes könyvet, amely Teleki Lászlónak kíván emléket állítani. A kiadvány szerkesztője Debreczeni-Droppán Béla, Magyar Nemzeti Múzeum történész-levéltárosa, a Honismereti Szövetség elnöke, aki elmondta: “Tántoríthatatlan elvhűség, sziklaszilárd jellem, lovagias becsület” jellemezte a grófot.
A rendezvényen köszöntőt mondott Varga Benedek a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, majd megnéztük Kovács Béla filmjét Teleki Lászlóról.
A kötet bevezető tanulmányát Csorba László, történész írta, aki a könyvbemutatón is megosztotta velünk gondolatait.
A kötetet bemutatta Szörényi László, emeritus kutató professzor, aki elemezte az egyes fejezeteket, méltatva azok íróit: Fábri Anna, Fónagy Zoltán, Velkey Ferenc, Deák Ágnes, Erdődy Gábor, Hermann Róbert, Bozó Csaba, Korom Csaba, Stuber István, Debreczeni-Droppán Béla, Sirató Ildikó, M. Lovas Krisztina, Gödölle Mátyás, Lengyel Beatrix.
TELEKI LÁSZLÓ GRÓF KÜZDELMES ÉLETE ÉS HALÁLA
A Teleki nevet jóformán csak az ugyancsak tragikus végű miniszterelnök, Teleki Pál kapcsán tudja fölidézni a ma embere, pedig Teleki László gróf (1811-1861) életműve és személye érdemes arra, hogy emlékezzünk rá. Tehetséges író, nagyszerű szónok, a reformkor egyik vezető politikusa, az 1848-49-es szabadságharc párizsi követe, a Kossuth-emigráció kiemelkedő egyénisége, az 1861-es országgyűlés Határozati Pártjának vezére volt. Az 1840-es években Batthyány Lajos mellett a főrendi ellenzék egyik legjelentősebb politikusa. Ugyanakkor kedvence a kor társasági életének, igazi “római jellem” hazafias becsületére kényesen büszke arisztokrata. Mégis, manapság hiányzik arról a tablóról, ahol korábban szerepelt: az első sorban Batthyány Lajos, Széchenyi István, Wesselényi Miklós, Deák Ferenc, és Kossuth Lajos mellett. A most bemutatásra került kötet célja, hogy bizonyítsa: Teleki Lászlónak a legnagyobb magyar történelmi személyiségek között van a helye. Nem csak a történelmi munkákban, hanem a nemzeti emlékezetben is.
A kiadvány CD mellékletet is tartalmaz, melyen két filmet nézhetünk meg: Teleki László, az országgyűlés halottja – rendezte Kovács Béla és Pesti helyszínelők 1861/2011 – Rendezte: Hámori István.
A könyv szerzője, szerkesztője: Debreczeni-Droppán Béla. Szakmai lektor: Szilágyi Márton. Olvasó és technikai szerkesztő: Bertók Krisztina. A kötetet tervezte: auri grafika. Nyomtatás és kötés: Pauker Holding Kft.
Teleki Sándor (jobbra) is részt vett a könyvbemutatón.
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.