A demokrácia gyakorlata a közösségi költségvetés
A XIII. Kerületi Önkormányzat az éves költségvetésében 2021-ben összesen 60 millió forinttal járul hozzá a közösségi tervezéshez. A lakók dönthetnek 60 millió forint felhasználásáról
A városrészben minden egyes önkormányzati választókerület 4-4 millió forintot kap, s hogy ebből az összegből milyen kerületfejlesztési ötlet, javaslat, projekt valósul meg és hogyan, azt a helyi polgárok, a helyi közösségek maguk dönthetik el. Közösen gazdálkodnak a megítélt pénzből a saját környezetükben. A lényeg: együtt kell működniük, konszenzusra kell jutniuk. Akár össze is foghat több választókerület. A demokrácia gyakorlata is a közösségi költségvetés módja.
A közösségi részvétellel a XIII. Kerületi Önkormányzat az itt élőket közös gondolkodásra, párbeszédre, tervezésre ösztönzi, bevonja őket a költségvetési folyamatba, s rájuk bízza a közösségi erőforrás elosztását.
A közösségi költségvetés révén a kerületi polgárok, civilek konstruktívan és értékteremtő módon maguk is tehetnek a közösségért. Eldönthetik, mire költik a közösségi költségvetési keretet három kategóriában: közterületi, intézményi, szolgáltatási.
Javaslatot a XIII. kerületi lakosok tehetnek, egy személy több ötletet is beküldhet, és nem csak a lakóhelye szerinti választókerület fejlesztéseivel kapcsolatban.
Fontos, hogy javaslataik közérdekű célt szolgáljanak, önkormányzati feladat-, és hatáskörbe tartozzanak, ne lépjék túl a keretösszeget, a tervezett projekt legyen kreatív, a létrehozása után ne generáljon jelentős működési költségeket.
A javaslatokról a kerületiek szavazhatnak, a végeredmény 2021. június 15-én lesz nyilvános.
A nyertes projektek megvalósításába az ötletgazdákat, a javaslattevőket is bevonja a XIII. Kerületi Önkormányzat.
A közösségi költségvetésből – a tervek szerint – még idén, év végéig megvalósulnak a fejlesztések.
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.